0

طراح و تولید کننده انواع تابلوهای ثابت و روان، مولتی استایل و ...

تابلو نئون

تابلو نئون :

به طور کل تابلو نئون به تابلویی می گویند که جهت نورپردازی آن از لامپ های نئون استفاده می شود اما با ورود لامپ های اس ام دی در ساخت تابلو نئون پلاستیک ، لامپ های اس ام دی جایگزین لامپ های پرمصرف نئون شدند با این حال در ساخت تابلو نئون شیشه ای ، همچنان از لامپ های نئون استفاده می شود . از تابلوهای نئون می توان به عنوان تابلو مغازه ، تابلو فروشگاهی و یا تابلو شرکتی استفاده نمود . در این مبحث نگاهی کلی به تابلو نئون و مدل های ساخت و پیاده سازی  آن خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید :
 

انواع تابلو نئون :


تابلو نئون به دو دسته قابل تقسیم است :


1) تابلو نئون پلاستیک :

تابلو نئون پلاستیک یکی از تابلوهایی است که برای اولین بار به عنوان تابلو حروف برجسته رونمایی شد و تابلوسازها توانستند با بهره گیری از نوعی پلاستیک اقدام به ساخت تابلو نئون پلاستیک نمایند ، این تابلوها سرآغازی برای تولید تابلو چلنیوم بودند و به عنوان اولین تابلوی حروف برجسته در دنیای تابلوسازی که توسط لامپ های ال ای دی پیاده سازی می شدند ، به عنوان یک تابلوی تبلیغاتی درخشان در سر در مغازه ها به نمایش گذاشته شد . تابلو نئون پلاستیک قادر است نور را به صورت شفاف و یکنواخت منتشر نموده و جلوه جذابی را برای تابلو مغازه شما فراهم سازد . برای ساخت رویه و لبه های حروف برجسته آن ، از نوعی پلاستیک به نام پلکسی استفاده می کنند ، به همین دلیل به این تابلو ، تابلوی تمام پلکسی نیز می گویند و جزء اولین تابلوهای حروف برجسته با نور محسوب می شود .

ساخت و نصب تابلوهای تبلیغاتی به روش نئون پلاستیک تقریباً شبیه چلنیوم است با این تفاوت که جنس رویه و لبه حروف برجسته از پلکسی گلاس می باشد . پلکسی گلاس از نوعی پلی کربنات شفاف بدست آمده است که بسیار شفاف و شبیه شیشه است اما شیشه نیست طلق است و مقاومت بیشتری نسبت به شیشه دارد .

در واقع تابلو نئون پلاستیک تابلویی است که در آن  فلز بکار نرفته است و تماماً از ورق های پلاستیکی مانند سامپکس و ییرلانگ برای ساخت آن استفاده شده است .

برای روشنایی تابلو نئون پلاستیک از لامپ های LED و SMD استفاده می شود  اما در مدل نئون شیشه ای نور تولید شده توسط گاز نئون تامین می گردد و با ترکیب این گاز با فلوئور می توان به رنگهای متنوع دلخواه دیگری دست یافت .


تابلو نئون پلاستیک چیست ؟

تابلویی است که برای ساخت رویه و لبه های آن از نوعی پلاستیک شفاف بنام پلکسی استفاده می شود که همچون شیشه شفاف است اما نسبت به شیشه با دوام تر است به همین دلیل می توان با انواع دستگاه های برش ، همچون دستگاه برش لیزری به راحتی آن را برش داد .  

 


2) تابلو نئون شیشه ای :


قبل از اینکه بخواهیم در مورد تابلو نئون شیشه ای بحث کنیم در ابتدا این سوال مطرح می شود که :


نئون چیست ؟

به طور کل در ترکیب هوا گازهایی موجود هستند که نئون نیز یکی از آنهاست که برای اولین بار توسط شیمیدان انگلیسی با نام سر ویلیام رمزی و موریس در سال 1898 در لندن همزمان با دو گاز دیگر به نام های کریپتون و زنون کشف شد . نئون یا نیان ریشه یونانی دارد و به معنای جدید است و نوعی عنصر شیمیایی است که با علامت اختصاری Ne شناخته می شود و در طبیعت با عنوان یک گاز بی رنگ و بی بو که به مقدار کم در هوا موجود است شناخته می شود این گاز در صورت ترکیب با ولتاژ الکتریکی قادر است نور قرمز رنگی را از خود متصاعد نماید و بدلیل اینکه نور قرمز رنگ به راحتی می تواند از دوردست نظر هر رهگذری را جذب کند از نئون جهت ساخت تابلو نئون تبلیغاتی بهره برده شد علاوه بر تابلو سازی بدلیل داشت خاصیت 40 برابری سرمازایی نئون نسبت به هلیوم مایع و خاصیت سه برابری سرمازایی نسبت به هیدروژن مایع ، از این گاز در مصارف یخچال سازی نیز استفاده می شود .
 


 

نحوه عملکرد لامپ ها نئون :

داخل محفظه شیشه ای توسط گاز نئون پر می شود و در دو طرف الکترودها سبب ایجاد ولتاژ به گاز نئون و سپس تبدیل شدن آن به پلاسما می شود (پلاسما همان اختلاف پتانسیلی می باشد که میزان ولتاژ اعمال شده به گاز درون محفظه شیشه ای آن را بوجود می آورد) . در زمان خاموشی منبع تغذیه یا لامپ ها عملکرد متفاوت شده و فقط گاز نئون در داخل لامپ شیشه ای وجود دارد این عمل در اثر ترکیب مجدد اتم ها و الکترون انجام می پذیرد و سبب از بین رفتن پلاسمای موجود در داخل شیشه شده و گاز نئون پر شده در داخل شیشه به گاز معمولی نئون تبدیل می شود برای همین هم اتم ها و الکترون ها پایدار مانده و هیچ نوری از لامپ ها متصاعد نمی شود.


تابلو نئون شیشه ای :

تابلو نئون شیشه ای با استفاده از شیشه های خامی که از بازار تهیه می شود ساخته می شوند .

 

تابلو نئون شیشه ای چیست ؟

تابلویی است که توسط گازهای متعددی که در درون شیشه های خام و خالی پر می شوند و سپس با عبور جریان الکتریکی از خود نور منتشر می نمایند . این تابلوها به صورت حروف مدنظر مشتریان بصورت پشت ویترینی و یا تابلو سر در مغازه به صورت تابلو نئون متنی و یا تابلو نئون نوشته ای که می تواند لاتین و یا فارسی باشد به نمایش گذاشته می شود .


آشنایی با نحوه ساخت تابلو نئون شیشه ای :

تابلو نئون یا تابلو نئون شیشه ای از جنس شیشه ای بدون رنگ و شفاف تشکیل شده است که این حروف نئون شیشه ای با توجه به سفارش مشتری به شکل های مدنظر خم و چم می شود و سپس با استفاده از گاز نئون پر می گردد . با استفاده از اتصال الکترود به دو سر تابلو نئون و دادن ولتاژ مناسب به این دوسر گاز نئون موجود در داخل شیشه ایجاد و تولید نور می نماید . پس از دریافت سفارش تابلو نئون ، ابتدا شیشه های خام نئون خریداری و از بازار تهیه می شود این شیشه ها به شکل کروی بوده و داخل آنها خالی می باشد سپس دستگاه نئون ساز توسط حرارت و فشار هوا این شیشه های توخالی را به فرم دلخواه در می آورد پس از ساخت لوله های نئونی ، می بایست اتصال الکترودی انجام پذیرد . پس از نصب الکترودها ، دو سر نئون به دستگاهی با ولتاژ بالا اتصال داده می شود تا گاز که در داخل لوله جریان دارد به طور کامل بسوزد و به خلاء تبدیل شود این مرحله با استفاده ازدستگاه وکیوم که اصطلاحاً الکتروپمپ نام دارد انجام می پذیرد سپس به دستگاه گاز نئون متصل شده ، در این مرحله ولتاژی برابر 750 تا 1600 به درون لوله ها وارد می شود که سبب یونیزه شدن بخار جیوه و تولید نور می شود و لوله نئون پس از اینکه پر شد ، بسته شده و سپس با استفاده از دستگاه شارژ کاملاً  شارژ شده و آماده تولید نور می شود . 

تابلو نئون شیشه ای در ابتدای ورود به دنیای صنعت ، فقط قادر به تولید رنگ قرمز بود اما امروزه می تواند طیف گسترده ای از رنگ ها همچون قرمز ، زرد ، سبز ، آبی ، صورتی ، بنفش ، قهوه ای و دیگر رنگ ها را به نمایش بگذارد که نوع رنگ تولید شده توسط تابلو نئون بستگی به نوع گازی است که در آن پر می شود علاوه بر نوع گاز می توان با ترکیب آلیاژهای متعدد در داخل شیشه همچون پودرهای خاص و شیشه های رنگی ، طیف رنگ های خاصی را به نمایش گذاشت . برای مثال گاز هیدورژن سبب تولید رنگ صورتی ، آرگون سبب تولید رنگ آبی و سبز و نئون رنگ قرمز را تولید می کند .

 

نصب تابلو نئون شیشه ای :

تابلو نئون شیشه ای از ظرافت و زیبایی خاصی برخودار است و امکان آسیب رسانی آن بالاست به همین دلیل نصب آن می بایست توسط تکنسین کار و متخصصان صورت پذیرد برای نصب زیباتر تابلو نئون شیشه ای و عدم دیده شدن سیم کشی های مرتبط با نورپردازی تابلو نئون شیشه ای ، از یک صفحه زیرکار بهره می برند و بوسیله پایه های فنری ، لامپ های نئون را به صفحه ذکر شده متصل می کنند و دو سیم که یکی از سر نئون و یکی از انتها به الکترود متصل شده است را به ترانس اتصال می دهند طوری که سیم های متصل شده به ترانس همدیگر را قطع نکنند بلکه فقط از روی هم بگذرند و با در نظر گرفتن حداقل فاصله 5 سانتی متری ، عمر لامپ های نئون افزایش می یابد .

 

ولتاژ مورد نیاز برای تابلو نئون شیشه ای :

هر یک متر لوله تابلو نئون نیاز به ولتاژی بین 500 تا 600 ولت دارد . در تابلوسازی لوله هایی با قطر 18 سانتی متر بیشتر مورد استفاده واقع می شوند و طول لوله ها بر اساس نیاز تا 16 متر متغیر است .  به طور کل شدت جریانی که از هر لوله حاوی گاز نئون عبور می کند عددی بین 10 تا 100 میلی آمپر است .

 

انواع تابلو نئون شیشه ای :

  • تابلو نئون شیشه ای معمولی یا تابلو نئون شیشه ای قرمز رنگ 
  • تابلو نئون شیشه ای رنگی
  • تابلو نئون شیشه ای پودری

جهت مشاوره رایگان و سفارش تابلو های تبلیغاتی خود میتوانید از طریقفرم تماس با مااقدام کنید و یا اینکه با شماره های زیر در ساعات اداری تماس بگیرید :


09177006355 مجید سلیمانی(مدیر عامل)
09175906355 فاطمه جعفریان (مدیر فروش)


اگر تابلوساز در شیراز هستید جای شما در    لیست تابلوسازان شیراز   خالیست
برای درج اطلاعات خود در لیست تابلوسازان معتبر شیراز از طریق این فرم اطلاعات خود را ارسال کنید.

منبع : انواع تابلو نئون

ارسال نظر
تمامی حقوق برای تابلوساز مجید محفوظ میباشد. طراحی توسط گروه برنامه نویسی ADVB